Difúzně otevřená konstrukce dřevostavby – zdravé bydlení?
V posledních letech se ve stavebnictví prosazuje filosofie zdravého bydlení za použití ekologických a přírodních materiálů. Této skutečnosti přispělo prokázání tzv. syndromu nemocných budov (SBS). Jedná se o problém, kdy uživatelé některých budov trpí nepříliš specifickými zdravotními obtížemi (onemocnění dýchacích cest, bolesti hlavy, alergie, migrény,…). Vznik SBS přisuzujeme dvěma příčinám – přítomnost rizikových látek v ovzduší uvnitř budov (zdravotně závadné materiály použité při výstavbě budov, látky vznikající při provozu budov a jejích zařízení, úklidové prostředky, vysoká nebo příliš nízká vlhkost ve vnitřním prostředí…) a hermetické oddělení vnitřního a vnějšího prostředí budovy při nesprávně probíhající výměně vzduchu. Tato fakta vedla ke stanovení konceptu difúzně otevřených konstrukcí a jeho přerodu do praxe.
Uvědomme si, kde strávíme kolik času denně. Dle výzkumu trávíme nejvíce času doma (v průměru 14,5hod denně), za tu dobu projde plícemi člověka přibližně 7000 litrů vzduchu. Měli bychom se tedy zajímat o kvalitu vzduchu kde trávíme nejvíce času my a naši blízcí. Kvalitní ovzduší v interiéru je smysluplný požadavek.
Co znamená pojem difúzně otevřené konstrukce?
Difúzně otevřené konstrukce znamenají vytvoření takové obálky budovy, jenž bude umožňovat difúzi plynů a vodních par na molekulární úrovni oběma směry s vyloučením proudění. Nejedná se o proudění plynů a par stěnami, jde o procesy daleko pomalejší. Jejich dynamiku můžeme řídit skladbou obálky budovy, tedy uspořádáním jednotlivých materiálových vrstev konstrukce. S difúzí v žádném případě neuniká z interiéru teplo a nemá nic společného s prouděním vzduchu, laicky řečeno konstrukci nelze „profouknout“.
Difúzně otevřené konstrukce umožňují řešit některé problémy hygieny vnitřního prostředí (např. povrchové plísně v interiérech), významně přispívají k regeneračním schopnostem konstrukcí v případě vlhkostní havárie, stabilizují vnitřní teplotu v interiéru budov, vyvažují vlhkost v interiéru a přispívají tak k vyšší kvalitě ovzduší v interiéru.
Proces difúze v obvodovém plášti – skladby Insowool
Zdravého bydlení v dřevostavbě docílíme použitím materiálů (zejména izolantů), které jsou zdravotně nezávadné. Ze zdravotně závadných materiálů se uvolňují zejména při zvýšené vlhkosti a teplotě do ovzduší zdraví škodlivé látky. Požadavek obnovitelného zdroje je rovněž přínosem. Např. parotěsné zábrany ve formě plastových fólií považujeme v dřevostavbě za materiály nesourodého charakteru a zcela nevhodné. Dále použitím izolantů, které výrazně přispějí k tepelné stabilitě interiéru. Mezi tyto materiály patří DŘEVOVLÁKNITÉ desky a rohože (viz článek Dřevovlákno – více než skvělý izolant). Pro lidský organismus je nutná i dostatečná výměna vzduchu. Difúzně otevřené konstrukce jí v požadovaném objemu nemůže zajistit. Pokud je však konstrukce difúzně otevřená, zabrání osídlování povrchů interiérů různými mikrobiologickými kulturami. Markantní je to v prostorách za nábytkem, v koutech atd., kde ani řízené větrání není účinné.
Difúzně otevřené konstrukce jsou nejpřirozenějším řešením při snaze docílit rovnováhy mezi vlhkostními poměry mezi interiérem a exteriérem. Tento typ konstrukcí je běžný i v historickém kontextu výstavby, jelikož se vzdušnou vlhkostí dokázali a dokážou pracovat i historické a současné dřevěné masivní stavby – sruby, roubenky a hrázděné stavby.
Srovnání s difúzně uzavřenými konstrukcemi
V současné době existují dva koncepty obvodových a střešních plášťů z hlediska propustnosti pro vodní páru – výše zmíněné difúzně otevřené konstrukce a difúzně uzavřené konstrukce.
Difúzně uzavřené konstrukce jsou takové, ve kterých je zabráněno obvykle parotěsnými fóliemi, či jinými „neprodyšnými“ materiály vstupu páry do konstrukce pláště budovy. Je to proto, že souvrství pláště je navrženo tak, že by v něm pára ochlazením kondenzovala a tím poškozovala nejen nosné prvky konstrukce, ale i výplně pláště. Proto se raději nadměrná vzdušná vlhkost ponechává v interiéru. Toto právě může způsobovat škodlivinami koncentrovanější ovzduší. Často se navíc u difúzně uzavřených konstrukcí používají izolanty, které jsou rovněž pro páru špatně propustné nebo parotěsné, jako je polystyrén, PIR a PUR desky, některé zateplovací pěny apod.
Bez znalosti fyzikálních jevů, které v konstrukci probíhají, si vzpomeňme na pocit, který máme, když se oblékneme do igelitové pláštěnky. Nebudeme se cítit v objektu s DUK podobně? Jistě, nadměrnou vlhkost v interiéru můžeme korigovat řízeným větráním. Problém však nastává v místech, jako jsou prostory za nábytkem, v koutech apod., kde ani řízené větrání nezabrání osídlování vnitřních povrchů mikro-organismy (zejména plísněmi). U difúzně otevřených konstrukcí naopak k osídlení nedochází.
Podívejme se na další vlastnosti a přínos difúzně otevřených konstrukcí
Difúzní otevřenost – zdravý dům
Skladby konstrukcí neobsahují žádné parozábrany, které by bránily prostupu vodních par a suchého vzduchu stěnou či střechou. Tento fakt pozitivně ovlivňuje kvalitu vnitřního mikroklimatu ze zdravotního hlediska a umožňuje určité „dýchání“ konstrukcí stěn, střešních plášťů a dodatečného zateplování.
Energetická úspornost – úsporný dům
Vynikající tepelně izolační vlastnosti používaných materiálů umožňují vytvářet objekty a konstrukce s minimálními energetickými ztrátami. Podle volitelných variant tlouštěk jednotlivých vrstev konstrukcí je možné dosáhnout parametrů nízkoenergetického až pasivního domu.
Tepelná stabilita – dům co zahřeje
Díky užití desek dřevovláknitých desek, které mají značně vysokou tepelně akumulační schopnost nedochází ani k letnímu přehřívání objektů a ani k rychlému vychládání po zbytek roku.
Ekologie a zdravotní nezávadnost – ekologický dům
Difúzně otevřené konstrukce mohou být realizovány výhradně s použitím ekologických, zdravotně nezávadných materiálů (dřevovláknité desky PAVATEX, technické konopí Insoflex, minerální vlna technologií Ecose). Proto jsou tyto konstrukce šetrné k životnímu prostředí a vytvářejí zdravé prostředí uvnitř staveb.
Požární odolnost – odolný dům
Dřevovláknité desky mají značnou požární odolnost. Při hoření jejich povrch zuhelnatí a zamezí tak rychlému šíření požáru do nitra konstrukcí. Výsledkem je nadstandardní požární odolnost konstrukcí. Z interiéru 60 minut, z exteriéru 90 minut.
Zvukoizolační schopnost – tichý dům
Plošná hmotnost dřevěných difúzně otevřených konstrukcí je vlivem jejich skladeb a dřevovláknitých desek vyšší, než je tomu u běžných dřevostaveb. Z toho plyne i vyšší zvukoizolační schopnost. Objekty proto lépe izolují proti hluku ve vnějším prostředí staveb.
Regenerační schopnost – vitální dům
Difúzně otevřená konstrukce má schopnost zbavit se případné nadměrné vlhkosti. Ta se v konstrukci může objevit, dojde-li například k uzavření srážkové vody během výstavby nebo dojde-li k havarijní situaci (kapající rozvody vody, poškození konstrukce apod.). Difúzně otevřená konstrukce pak i v mrazivém počasí samovolně vysychá.
Ověřená řešení a certifikace – prověřený dům
Dosud jediná a to technologie INSOWOOL má 12 certifikovaných difúzně otevřených souvrství celkem ve 39 energetických variantách. Stavební certifikáty vydal CSI Praha.
Na základě výše uvedených informací můžeme konstatovat, že zdravé bydlení v difúzně otevřených konstrukcích dřevostaveb je reálný a splnitelný požadavek, jelikož veškerá zde uvedená konstatování byla ověřena výpočtově, laboratorně, ale také užíváním obydlí investory a jejich zpětnou vazbou, po dobu více než 15 let.
Zdroj: Navve s.r.o.; www.insowool.cz; Difúzně otevřené konstrukce dřevostaveb – Doc. Ing. Jan Krňanský, Csc.