Dřevo – materiál budoucnosti

Na počátku bylo slunce, vzduch, voda, zemina a malé semínko… I tak se dá popsat zrod úžasného, fascinujícího, živého, přírodního, obnovitelného materiálu – DŘEVA. Každý z nás by byl schopný doplnit spoustu dalších vlastností, které jsou mu na tomto materiálu sympatické.

 

Dřevo – materiál, který je všude kolem nás a každý ho máme v nějaké formě doma. Příroda nám ho rozdává plnými náručemi. Keříky, keře, stromky, stromy, formující se v podobě solitérů, remízků, lesů – míst, kde se tento materiál vyvine z malého semínka ve velký strom. Míst, kde k tomuto materiálu vznikají naše první citové vazby a kde nám tento materiál poprvé začíná sloužit.

Procházka stromořadím, alejí nebo lesem v nás vyvolává příjemné pocity spojené s relaxací, klidem, oživením mysli, načerpáním nové síly, odbouráním stresu, zlepšením zdravotního stavu,… Strom stojící v lánu lučního kvítí nám během letních dní poskytne stín a místo k odpočinku. Zeleň a stromy v parcích nám poskytují klidné místo k oddechu a jsou pastvou pro naše oči. Takto bychom mohli pokračovat dále, pojďme se podívat na DŘEVO z pohledu jeho vlastností, toho proč je pro nás tak zajímavé a čím nás fascinuje.

Základní vlastnosti dřeva vnímá každý z nás, když se na dřevo podívá a vidí jeho barvu a lesk, dotkne se ho nebo cítí jeho vůni. Víte, že dřevo má i spoustu dalších vlastností, které Vás mohou i překvapit?

Textura dřeva

Originální kresba letokruhů dřeva: Při řezu dřevem rozlišujeme tři základní směry řezu – příčný, tangenciální a středový, každý má jinou kresbu, vlastnosti a vyvolává odlišné pocity a vjemy.

    • Radiální: textura ve formě linií více „nahustěna“ na sebe, působí pomalu plynoucím až uklidňujícím dojmem.
    • Tangenciální: textura formě parabol, elips a pásů, které jsou na sebe méně „nahuštěny“, působí výraznějším a dynamičtějším dojmem. Zhotovení např. palubek podlahových a obkladových, nábytku,…
    • Příčný: textura letokruhů je kruhová s viditelnými přírůstky jarního a letního dřeva. Ve velké ploše může tato kresba působit jednolitě. Zhotovení např. špalíkové podlahy, pracovních desek,…

Ovlivnění psychiky

Výzkumy bylo prokázáno, že ideální množství dřevěných povrchů v interiéru pro dosažení nejpříznivějšího efektu na psychiku je dosáhnuto při použití 45-50 % povrchů z přírodního dřeva. Interiéry s menším nebo větším množstvím dřeva byly hodnoceny méně kladně. Interiéry, které neobsahovaly vůbec žádné dřevo byly hodnoceny negativněji než ty, které měly interiér téměř celý ze dřeva.

Antibakteriální účinky

Bakterie na dřevěném povrchu postupně umírají, např. oproti skleněným povrchům, což je dáno i schopností dřeva pracovat s vlhkostí. Je to dáno i vlastností ligninu, který dřevo obsahuje, jenž je schopen přirozeně ničit nejen bakterie, ale i toxiny a řadu škodlivých mikroorganismů. Je prokázána i nižší schopnost přežití virů na nelakovaném dřevu.

Vyšší variabilita srdeční frekvence

Menší riziko infarktů.

Tepelná vodivost

Suché smrkové řezivo tl. 8 cm při vlhkosti 10 % tepelně izoluje stejně jako cihlová zeď o tloušťce 67 cm.

Požární odolnost

Při srovnání požární odolnosti nejpoužívanějších nosníků ze dřeva a oceli je bezpečnější použití dřeva, jelikož odhořívá pomalu cca 1 mm/min a je tak předvídatelné. Ocel má bod tání cca 1 500 °C – pod dosažení této teploty se roztaví a je tak nepředvídatelná. Použití dřeva je bezpečnější pro evakuaci osob, kvůli jeho pomalému odhořívání. Podobné je to s dřevovláknitými izolačními deskami.

Stále větší obliba staveb ze dřeva

Množství postavených dřevostaveb v České republice neustále roste. V roce 2000 byl podíl dřevostaveb rodinných domů na trhu kolem 1 %. V roce 2018 byl podíl již 16,1 %. Většinou se jedná o stavby z lehkých rámových konstrukcí (2 488 ks), dále tradiční Česká roubenka (263 ks), stavby z CLT panelů (82 ks) a stavby s těžkým skeletem (79 ks).

Pozitiva dřevěných konstrukcí a péče o les

Snadná recyklace a levná demolice stavby; stavební materiál z lokálních zdrojů; stavění ze dřeva podporuje dřevohospodářství; stabilizátor vlhkosti; tepelný izolant; neobsahuje škodlivé látky; protistresové účinky; izoluje od škodlivých vlnění; akusticky příjemné prostředí; snadná prefabrikace; variabilita konstrukčních řešení; lehká nosná konstrukce; flexibilita hotové konstrukce; nehlučná montážní činnost na stavbě; subtilnost konstrukce – šetří až 10 % plochy; snadná doprava prefabrikátů na stavbu; historická kontinuita; udržitelný zdroj stavebního materiálu; plíce planety; ochlazuje planetu; brání erozy půdy; omezuje odpařování vody z půdy; umožňuje lepší vsakování vody do půdy; les pumpuje vodu do vnitrozemí; je domovem pro 80 % pozemní biodiverzity; + výše uvedené vlastnosti.

Překonaná negativa dřevostaveb

Náchylnost na vlhko; ortotropní materiál; objemově nestálý; vysoká akustická propustnost; hořlavý materiál, náchylnost vůči škůdcům.

 

Dřevo – přírodní materiál zažívající v současné době „znovuzrození“, je nejperspektivnějším materiálem současnosti se širokými možnostmi použití i v budoucnosti. Jeho zdravotní a vizuální přínos společně s jeho obnovitelností a recyklovatelností z něj dělají nadčasový materiál, který nemá alternativu.

 

Zdroj: Navve s.r.o.; www.mezistromy.cz; Dřevo! – Matyáš Cigler