Dřevostavba s „čoprem“ v obýváku

Motorka jako jedna z dominant obýváku? Jídelní stůl á la kulečník? Z terasy skákat do jezírka v lomu? …pravý závan Ameriky na Vysočinu…

Říká se, že až ten třetí dům stojí za to. Tak to je přesně případ majitele této dřevostavby, který na své motorce Yamaha Drag Star 1100 procestoval Ameriku, včetně známé Route 66 a nás požádal o návrh atypické dřevostavby.

 

 

Vysočina, pro mnohé nádherná idylická krajina, pro jiné část země s leckdy drsnějším počasím. Pro investora ideální kraj, zvlněná kopcovitá krajina, pole střídající hluboké lesy, mokřady přecházející v rybníky, potůčky měnící se v řeky a slunce prokousávající se ranními mlhami, zkrátka krajina vybízející k harmonii, relaxaci a čerpání nové energie. K tomu všemu jedno výjimečné a nádherné místo na okraji vesnice, které nám učarovalo.

Pokud by nás zde někdo vysadil a netušili bychom kde jsme, oprávněně bychom předpokládali, že se nacházíme na anglickém nebo americkém venkově. Pozemek se vzrostlými stromy, vztyčenými monolitickými kameny á la Stonehenge a malým lomem se skalnatou stěnou byly výzvou.

 

Společným zájmem bylo na tomto místě vybudovat objekt, který zapadne do krajiny, bude z okolí minimálně viditelný, ale bude nabízet propojení interiéru obývacího prostoru a ložnice s prostorem lomu a plánovaného jezírka včetně dostatečného průniku slunečních paprsků na terasu a vodní hladinu. Dalšími požadavky bylo maximální soukromí, ustájení motorky v obýváku, umístění kulečníkové stolu s dostatečným prostorem na tahy tágem s funkcí stolu jídelního v případě, že se sejde rodina, ložnice se „skrytou“ šatnou, kryté stání a garáž á la dílna, na uskladnění nářadí a sportovního vybavení.

 

Po představení prvotních návrhů jsme se s investorem shodli, že dřevostavba bude přízemní s plochou střechou, opláštěná provětrávanou fasádou z cementotřískových desek v kombinaci s dřevěným obkladem. Nutno podotknout, že objekt po realizaci splnil vše co jsme předpokládali a do krajiny úžasně zapadl. Kombinace šedých desek, medového dřevěného obložení a červených vínových rámů oken k sobě skvěle ladí. Toto barevné a materiálové spojení je v souladu také se sousedící žulovou stěnou, vzrostlými stromy, okolní zelení, vodní hladinou a měnící se oblohou v jakémkoli ročním období.

V interiéru je cítit, že se jedná o prostor navrhovaný pro muže s láskou k motorkám, dobrému vínu a prožitkům na cestě motorkou skrz USA. V zádveří vás upoutá ručně malovaná trasa cesty Amerikou doplněná o místa, popisky a fotky. V obývacím prostoru vás přivítá kulečníkový stůl s funkcí jídelního, vystěrkovaná čelní stěna před níž odpočívá nablýskaný čopr s osvětlením z Tullamore lahví, červenočerná kuchyně doplněná dřevěným dekorem a kovbojskými stoličkami. Interiér mimo bílé prokresluje béžová stěrka, červená omítková barva, černá dýha, černošedý a černohnědý dekor dřeva, nerezový kapičkový plech, barvy měnící osvětlení a dynamický sound systém umocňující pravou pohodu s přáteli.

Je příjemné vracet se na místa kde se cítíme velmi dobře a i po letech si dáte s investorem sklenku lahodného vína.

– Návrh stavby 2016: Martin
– Projekt stavby: Martin a Aleš
– Realizace: 2017–2018