Dřevovlákno – více než jen skvělý izolant
Co je dřevovlákno?
Dřevovlákno je ekologický materiál sloužící k izolaci staveb – jak tepelné, tak i zvukové. Dřevovláknité desky se vyrábějí z jemných vláken dřeva jehličnanů (rozemleté dřevní hmoty), kde hlavní složkou je smrk – 95 % a zbývajících 5 % tvoří jedle. Ke spojování vláken k sobě se využívá přírodních látek obsažených ve dřevě (lignin a hemicelulóza). Vlákna jsou zahřátá na vysokou teplotu a následně slisována do podoby předfinálních a finálních produktů. Výrobky neobsahují formaldehyd a jiné zdraví škodlivé látky. Jedná se tedy o čistě přírodní materiál.
Kde dřevovlákno používáme?
Dřevovláknité materiály používáme jako tepelnou izolaci do obálek budov od podlahy po střechu. Většinou se používají v ucelených systémech jednotlivých dodavatelů, které lze kombinovat i s jinými typy izolantů. Produkty z dřevovlákna jsou zpracovány tak, aby si zachovaly všechny výhody dřeva – mohou být pružné, pevné, voděodolné, složené z více vrstev. Ve formě flexibilních rohoží se dají použít jako výplňový izolační materiál mezi konstrukční hranoly sloupkové konstrukce dřevostavby, mezi krokve a stropní trámy při izolaci šikmých a plochých střech. Pevné a tuhé desky najdou své uplatnění jako vnější izolant tepelné obálky budovy, použití jak na obálce stěn, tak i střechy. Zátěžové podlahové desky tvoří vyrovnávací vrstvu podlah. Dřevovláknité desky mohou být použity i jako náhrada sádrokartonu v interiéru – lze jej upravit tenkovrstvými omítkami, které mnohem méně praskají. Hlavní využití dřevovláknité desky a materiály nacházejí v difúzně otevřených konstrukcích dřevostaveb.
Jaké jsou vlastnosti dřevovlákna?
Dřevovláknité desky jsou díky svým vlastnostem výborným řešením pro zajištění tepelné stability a zvukové ochrany nových staveb, dřevostaveb, nebo jakýchkoliv rekonstruovaných stavebních konstrukcí. Souvrství stavebních konstrukcí s použitím dřevovláknitých desek je ze stavebně-fyzikálního hlediska vysoce kvalitní a zaručuje minimalizaci spotřeby energií. Dřevovláknité desky tedy více než plnohodnotně nahradí běžně používané izolační materiály jako jsou minerální vlna, polystyren a PUR/PIR izolační desky. Jsou výhodné při zateplování nízkoenergetických a pasivních domů, dřevostaveb i při dodatečném zateplování starších staveb.
- Ekologické parametry – úplná zdravotní nezávadnost, potvrzená mezinárodními certifikáty, např Nature Plus (nejsou nutné ochranné pomůcky při práci s ní). Dřevo je obnovitelný materiál, který váže uhlík. Výroba má velmi malý dopad na životní prostředí
- Výborné tepelně-izolační vlastnosti – mezi izolacemi patří díky své hlavní složce – dřevu – ke špičce. Tepelná vodivost λ = 0,038–0,047[W/(mK)]
- Prodyšnost – dřevovláknité desky velmi dobře propouštějí vodní páru – vhodnost použití do difúzně otevřených konstrukcí μ = 3–5[-]
- Hodně vysoká tepelná akumulace c = 2100[J/(kgK)]
- Schopnost udržet stabilní vlhkost v interiéru – max. sorpční vlhkost = 20–25 %
- Poměrně velká objemová hmotnost ρ = 110–240 [kg/m3]. I nejlehčí (foukaná) dřevovláknitá izolace dosahuje v porovnání s polystyrenem nebo minerální vatou násobně lepších parametrů.
- Zvukově-izolační schopnosti – vzduchová neprůzvučnost, kročejový útlum i zvuková pohltivost dosahují díky vysoké objemové hmotnosti lepších hodnot než při použití jiných izolantů.
- Požární odolnost – dřevovláknité desky běžně dosahují reakce na oheň třídy E (podle normy EN 13501-1)
Praktický význam použití dřevovláknitých izolantů:
- LÉTO – díky značné objemové hmotnosti a nízké tepelné vodivosti chrání před horkem.
- ZIMA – díky nízké tepelné vodivosti a značné objemové hmotnosti chrání před chladem.
- AKUSTIKA – díky vláknité struktuře a objemové hmotnosti chrání před hlukem.
- PROPUSTNÝ PRO VODNÍ PÁRU – díky vláknité struktuře a tím nízkému faktoru difúzního odporu umožňuje proces difúze.
- POŽÁRNÍ ODOLNOST – díky mimořádné měrné tepelné kapacitě a objemové hmotnosti konstrukce dlouho odolávají působení požáru.
- ZDRAVÉ BYDLENÍ – díky přírodnímu materiálu a jeho fyzikálním schopnostem vytváří zdravé prostředí v interiéru
- EKOLOGICKÝ MATERIÁL – díky obnovitelné přírodní surovině a technologii výroby má pozitivní bilanci CO2
Dřevovláknité desky a rohože mají mnohostranné využití v moderním stavitelství. Jejich uplatnění bude nadále růst v souvislosti s ústupem od difúzně uzavřených konstrukcí s nespolehlivými parotěsnými fóliemi a s přibývající poptávkou investorů po systémech difúzně otevřených. Stejně tak se pomalými krůčky opět zvětšuje požadavek na přírodní ekologické materiály. V materiálu je schovaná po staletí budovaná a bohatá zkušenost s použitím dřeva v konstrukcích všeho druhu, současnost a zároveň budoucnost daná neodmyslitelným technickým vývojem a jednoznačným důrazem na využívání a zpracování obnovitelných zdrojů.
Zdroj: Navve s.r.o.; www.insowool.cz; www.pavatex-cz.com