Výstavba nového RD, nebo rekonstrukce stávajícího RD na Skutečsku?
V širším centru města Skuteč se do nedávna nacházel starý rodinný dům, který byl určen k rekonstrukci či demolici a výstavbě nového objektu. Po vyslyšení hrubých požadavků majitelů a jejich následné konkretizaci jsme se hlubší analýzou dopracovali k závěru, že z finančního hlediska bude výhodnější odstranění stávající stavby a výstavba nového objektu, dá se říci, že z větší části ležícího na místě původního objektu. Rekonstrukce stávajícího stavení se zapracováním představ majitelů by byla natolik náročná a složitá, že by se jednalo o ekonomickou „sebevraždu“ a to i přes skutečnost, že objekt byl v relativně dobrém technickém stavu.
Před zahájením dalších prací jsme vytvořili jednoduchý časový harmonogram prací tak, aby na sebe jednotlivé činnosti navazovali jak „papírově“, tak i realizačně. Nejprve bylo nutné vyhotovit demoliční projekt pro odstranění stávající stavby a tento nechat odsouhlasit příslušnými dotčenými orgány s následným získáním povolení k odstranění stavby od stavebního úřadu.
Práce na architektonické studii byly zahájeny po dokončení demoličního projektu. Klientovi jsme předkládali dva základní koncepční návrhy nového domu s tím, že jeden byl navržen jako objekt s plochou střechou a druhý jako objekt s dominantní sedlovou střechou. U druhého objektu jsme si byli jistí, že pokud ho takto dopracujeme, bude schválen jak odborem územního plánování tak i stavebním úřadem. U objektu s plochou střechou jsme si nebyli 100% jistí, zda-li bude objekt v souladu s územním plánem a bude možné jej následně zrealizovat, nicméně první slovo měl klient a jeho rozhodnutí na jakém konceptu se bude dále pracovat.
Po osobních konzultacích s investorem zvítězila varianta objektu s plochou střechou. Před dalším rozpracováváním konceptu objektu včetně dispozičních změn bylo nutné zjistit, zda-li bude návrh schválen a bude možné jeho provedení. Naše nejistota vyplývala z nejednoznačného znění územního plánu, kde objekty s plochou střechou nebyly výslovně povoleny, ale ani zakázány. Pro naší jistotu a ve finále i úsporu klientových prostředků v případě, že by nebyla plochá střecha povolena a studie, popř. i následná projektová dokumentace, by se musely přepracovat, jsme absolvovali rozhovory jak se zástupci odboru územního plánování, tak i se zhotovitelem územního plánu. Výsledek byl pro nás pozitivní a my tak mohli pokračovat v pracích na studii objektu s plochou střechou.
Objekt byl navržen tak, aby hmotovým a výškovým provedením zapadnul mezi sousední objekty a nepůsobil příliš dominantně. Svým provedením by měl zapadnout jak mezi stávající současnou zástavbu, tak i mezi nově rekonstruované či znovu budované stavby objektů na sousedních parcelách v blízké či vzdálené budoucnosti. Mezi jeden z hlavních požadavků klientů patřilo minimum velkých prosklených ploch a možnost vstupu do zahrady z hlavních obytných prostor.
Jsme přesvědčení o tom, že nový objekt a jeho netradiční venkovní provedení bude působit decentně a elegantně v uličním prostoru a maximálně otevřeně směrem do privátní části zahrady. Menší velikost prosklených ploch mimo zahradní část je umocněna olemováním oken a veškeré proporce domu jsou tak v oku líbivé harmonii. Obložení horního podlaží je zhotoveno z děrovaného plechu dle individuálního návrhu a příjemně zjemňuje vzhled celého objektu a to i přes skutečnost, že suterén je zapracován do hlazené betonové stěrky. Lidskému oku lahodí stromoví, květiny a zeleň přítomné jak v předzahrádce, tak i nad zápražím a na ploché střeše.
Věříme, že dům splní veškerá očekávání náročných majitelů a bude inspirací i pro další stavby v blízkém okolí – děkujeme za důvěru.